Menü Bezárás

Megemlékezés az újdombóvári bombázások áldozatairól

Vasárnap délelőtt az 1944. június 30-ai és december 11-ei bombázások áldozataira emlékeztünk az újdombóvári templom előtti téren.

Csullag Gábor állandó diakónus ünnepi áldása után Müller Ádám, a Dombóvári Kulturális Szolgáltató Központ igazgatója és Kőszegi Csaba Valér, a Szent Orsolya Iskolaközpont pedagógusa idézte fel korabeli szemtanúk visszaemlékezéseit.  A megemlékezés végén a vasút és a város képviselői és magánszemélyek egyaránt elhelyezték koszorúikat, virágaikat az áldozatok emléktáblájánál.  Az eseményt a Dombóvári Zenész Egyesület kísérte.

Tények, adatok a 79 évvel ezelőtt történt tragédiáról (a műsorban elhangzottak alapján):

“A vasút szőnyegbombázása 1944. június 30-án volt.

Az újdombóvári bombázás halálos áldozatainak száma 9 fő vasutas, 3 fő polgári személy volt. Tizen a helyszínen, 2 személy a gimnáziumban berendezett kórházban halt bele súlyos sérüléseibe. A könnyebben sérültek száma 40 férfi és 4 nő volt. 4 család vált 18 fővel hajléktalanná, őket szükséglakásokban helyezték el. Találatot kapott a mozi melletti ipartestületi vendéglő, amely összedőlt. Megrongálódott a mai Szabadság utcai Állami Elemi Népiskola és az újdombóvári községháza, továbbá károkat szenvedtek magánházak, épületek is.

Kegyelettel emlékezünk a bombázás halálos áldozataira, neveik felsorolásával:

Békei Sebestyén vágánygondozó 64 éves, Marton Sándor villanyszerelő 18 éves, Tóth Vendel fékező 60 éves, Török István váltókezelő 54 éves, Völgyesi Lőrinc kocsirendező 36 éves, Vörös József telepi munkás 39 éves – ők újdombóváriak voltak.

Gelencsér István, Korpádi Ernő, Pető János, Takács Jenő dombóvári, Pere Ferenc döbröközi vasutas volt. Szita Gyula parasztgazdát a Kapos közelében aratás közben érte a halálos sérülés.

Temetésükön a templomi szertartás után az egész falu körmenetileg részt vett. A MÁV üzletvezetőség kiküldöttje egyenként búcsúztatta a vasút hősi halottjait.”

“1944. december 11-én újabb légitámadás érte Dombóvárt. A Fatelítő területén történt a legnagyobb tragédia: 11 áldozata volt a németek támadásának, valamennyien vasutasok.

Czapp József fékező 20 éves, Fenyvesi József segédtiszt 56 éves, Gáspár József vonatvezető 46 éves, Iszli Ernő kalauz 21 éves, Mezőszéki Ferenc fékező 33 éves, Sárhegyi János kalauz 32 éves – ők a vasutas telep lakói voltak.

Benke Gyula, Gácsi Mihály, Kiss András dombóváriak, Póth Mihály attalai, Bajor István pedig kapospulai vasutas volt.”

(az elhangzott visszaemlékezések forrása: Mészárosné Fodor Klára: Az újdombóvári iskola története a kezdetektől napjainkig)