Menü Bezárás

Szent Anna-kápolna, Szőlőhegy

Régi búcsújáró hely. Előbb csak egy kis kápolnafülke állt a forrásnál, ahová Szent Anna ünnepén mentek a környéken lakó hívek imádkozni. A hagyomány szerint ennél a forrásnál a helybéli csősz Szent Annát látta, aki a kislányát, Szűz Máriát mosdatta a vízben. A csősznek azt mondta, hogy építsenek tiszteletére kápolnát, és ünnepnapján jöjjenek oda imádkozni, lemosni a bűnök által Szűz Máriára kent szennyet. A hír hamar elterjedt a környéken. Kedvelt búcsújáró hely lett, ezért 1870-ben építettek egy nagyobb kápolnát, és attól kezdve már mise is volt a búcsú ünnepén. Ez a kápolna is hamar kicsinek bizonyult, így 1912-ben bővítették, tornyot is építettek, és a fa haranglábról a toronyba került a kis harang is. Szent Anna búcsújára sokan jönnek a környező településekről, néha az ország távolabbi részéről is felkeresi egy-egy zarándokcsoport.  (utazzithon.hu)

A kápolna előtti úton vezet a P sávjelzésű turistaútvonal. A téglából épített boltíves forrás medencéje nyitott, belőle a víz egy kifolyócsövön át távozik. Az építmény tetején kereszt, homlokzatán  felirat: “Szent Anna könyörögj érettünk.” A kút belső falán márványtábla áll a következő felirattal: “Isten dicsőségére javította Vörös József, Dombóvár 1938-ban.” A kápolnát 2004-ben, a forrást legutóbb 1993-ban újították fel.

(Régi színes fotók a kápolnáról: Erky-Nagy Tibor gyűjteménye)